Please also visit: Fraternity and Housing.

Every year, hundreds of Thetas from around the country donate their time and skills to Kappa Alpha Theta Foundation. Whether evaluating scholarship and grant applications, meeting with donors, or sharing their financial expertise, these volunteers play a vital role in our organization.

Standing Committees
Programs Committees
Development Committees

*Denotes individual is a trustee.


Standing Committees

Audit Committee

The Audit Committee provides oversight to the annual audit and oversees, monitors, and works collaboratively with management to prepare financial statements and conduct internal audits of these statements. The committee also oversees, monitors, and works collaboratively with external auditors in conducting audits. The committee safeguards the overall objectivity of the financial statements, financial reports, and internal controls.

Chairman – Patricia (Pat) Fellows Parker*, Delta Eta/Kansas State
Victoria (Vicki) Laughlin McCluggage*, Omicron/USC
Donna Levens Schmidt*
, Epsilon Zeta/Mississippi

 

Foundation Governance Committee

The Governance Committee is responsible for ongoing review and recommendations to enhance the quality and future viability of the Board of Trustees. The work of the committee revolves around the following five major areas: Board Role and Responsibilities, Board Composition, Board Knowledge and Development,  Board Effectiveness, and Board Leadership.

Chairman – Susan Byers Patrick, Beta Omicron/Iowa
Mary Ellen Kutsenda Fitzsimonds*, Beta Kappa/Drake
Lisa Davis Olney*, Delta Epsilon/Arizona State
Gloria McVay Cochran*, Beta/Indiana
Tara (TJ) Flynn Condon*, Epsilon Lambda/Dickinson

 

Investment Committee

The Investment Committee is comprised of Board members and volunteers. They prepare and update investment policy, manage and oversee investment funds, oversee investment consultant’s engagement, evaluate performance of outside investment managers, and annually review and recommend to the Board appropriate spending rate.

Chairman – Zita Enloe, Gamma Phi/Texas Tech
Donna Levens Schmidt*, Epsilon Zeta/Mississippi
Patricia (Pat) Fellows Parker*, Delta Eta/Kansas State
Aimee Billow Forsythe*, Nu/Hanover
Tara (TJ) Flynn Condon*, Epsilon Lambda/Dickinson
Mary Ellen Kutsenda Fitzsimonds*, Beta Kappa/Drake – ex-officio member
Steffanie Carter Rhinesmith, Gamma/Butler
Margaret McCullough Buescher, Alpha Eta/Vanderbilt – immediate past chairman
Beth Nagel Marcin, Delta Sigma/Ball State

 

Investment Committee Advisory Committee

Catherine C. Sullivan, CPA, CFP, PFS, Delta Xi/North Carolina


Programs Committees

Chapter and Individual Grants Committee

The Chapter and Individual Grants committee supports staff with application development, review process and guidelines, report review, and policy development.

Virginia A. Ahalt, Delta Phi/Clemson
Dinah Harriger Cummings, Delta Omega/Texas A & M
Elizabeth (Betsy) Schultz Humphreys*, Epsilon Iota/Westminster
Mary Kate Kronzer, Gamma/Butler
Gaylena Merritt, Alpha/DePauw

 

Scholarship Committee

The Scholarship Committee supports staff with application development, review process and guidelines, policy development, and recipient selection.

Rebecca Reed Barker, Beta Zeta/Oklahoma State
Joan Hastings Kreiger*, Chi/Syracuse
Gaylena Merritt, Alpha/DePauw
Katharine P. Murphy, Gamma Zeta/Connecticut

 

Scholarship Application Review Committees

All scholarship applications are reviewed by a dedicated group of volunteers who serve on Theta Foundation Scholarship Application Review Committees.

2017 Committees & Committee Members:

Chicago Scholarship Application Review Committee

Chairman – Kelli Lynn Austin, Zeta Iota/Washington & Lee
Leigh Gosney Bowler, Beta Zeta/Oklahoma State
Meghan Luke Breitenbach, Gamma/Butler
Kristin Hellquist Cunningham, Beta Kappa/Drake
Lisa Dutton, Zeta Iota/Washington & Lee
Heidi L. Holladay, Beta Pi/Michigan State
Mary Catherine Holloway, Zeta Iota/Washington & Lee
Karen Sloan Keane, Beta Omicron/Iowa
Elizabeth Nagel Marcin, Delta Sigma/Ball State (D)
Priscilla Mader McInerney, Upsilon/Minnesota
Connie Talbot Schiele, Gamma Upsilon/Miami
Elise Samantha Woulfe, Alpha Tau/Cincinnati

Dallas Scholarship Application Review Committee

Chairman – Amanda Miner Davison, Gamma Gamma/Rollins (D)
Margaret E. Cervin, Beta Rho/Duke
Tina Finley Early, Gamma Psi/TCU
Ann Elizabeth Fritsche, Alpha Phi/Tulane
Tracy Pickett Hinton, Gamma Gamma/Rollins (D)
Francie Stevens Johnsen, Epsilon Epsilon/Baylor
Caroline Constance Livingston, Delta Phi/Clemson
Jann Patterson Mackey, Beta Sigma/ SMU
Candice Baumgarten Nelson, Psi/Wisconsin
Anita Brunner Rager, Chi/Syracuse
Chrissie Suttle, Beta Sigma/ SMU
Kara Prestage Van Duzee, Zeta Omicron/Wake Forest
Bonne McCalmont Whittaker, Alpha Eta/Vanderbilt
Sara Huggins Woodall, Beta Sigma/SMU
Susan Frey Woodall, Beta Sigma/SMU
Sharon Smith Wooldridge, Beta Sigma/SMU

Denver Scholarship Application Review Committee

Chairman – Leslie Holzmark Franklin, Alpha Phi/Tulane
Laura Bowman, Beta Iota/Colorado
Kateri Marie Broussard, Zeta Omega/LMU
Shan Heyman Burchenal, Beta Tau/Denison
Lesley Ann Cross, Epsilon Zeta/Mississippi
Kendall Cusick-Rindone, Rho/Nebraska
Martha Cawley Doughtie, Beta Lambda/William & Mary
Shannon Chandler Gross, Beta Gamma/Colorado State
Stacy Decker Hayes, Rho/Nebraska
Jennifer K. Koch, Alpha Beta/Swarthmore
Kathleen M. Markey, Chi/Syracuse
Courtney Schapira, Beta Omicron/Iowa
Lindsay Lane Sell, Beta Gamma/Colorado State
Antonette DeLauro Smith, Beta Omega/Colorado College
Patricia Johnson Theil, Beta/Indiana
Alissa Melczer Trumbull, Alpha Psi/Lawrence

Fairfield County, CT Scholarship App. Review Committee

Chairman – Brynne Gaulin, Gamma Zeta/Connecticut
Erica E. Andrew, Alpha Phi/Tulane
Aarani Arulmoli, Zeta Rho/UC San Diego
Amy Keang Chea, Gamma Zeta/Connecticut
Meredith McLaughlin Chesrown, Eta Iota/San Diego
Kathryn L. Daddario, Gamma Zeta/Connecticut
Caryn A. Frick, Epsilon Upsilon/Columbia
Kelly M. Grady, Eta Xi/Quinnipiac
Amanda Rose Kohalmi, Gamma Zeta/Connecticut
Justine Rosenberg, Epsilon Sigma/UC Irvine
Judith Bechtel Soto, Mu/Allegheny
Julia Davis Turner, Alpha Gamma/Ohio State

Houston Scholarship Application Review Committee

Chairman – Dinah Hampton McClymonds, Alpha Omicron/Oklahoma
Lin S. Boynton, Epsilon Phi/Chicago
Cynthia Hill Burnett, Tau/Northwestern
Marta Kelle Henderson, Beta Zeta/Oklahoma State
Kathryn Hennington, Gamma Phi/Texas Tech
Amy Fox Keith, Epsilon Epsilon/Baylor
Maura Aiken McCarthy, Beta Tau/Denison
Dina Sullivan Ormiston, Delta Omega/Texas A & M
Ashley G. Price, Beta Zeta/Oklahoma State
Peggy Ratcliffe Roe, Alpha Omicron/Oklahoma
Alyssa Schilling Warner, Beta Zeta/Oklahoma State
Kathleen Hannah Waugh, Kappa/Kansas

Indiana Scholarship Application Review Committee

Chairman – Traci Nagle, Iota/Cornell
Rebecca Wilson Cambridge, Beta/Indiana
Pamela Bibler Chapman, Delta Sigma/Ball State (D)
Jamie Henry Emmert, Alpha Chi/Purdue
Chloie M. Favinger, Alpha/DePauw
Emily Anne Hall, Gamma Zeta/Connecticut
Susan Garrison Kruse, Delta Sigma/Ball State (D)
Virginia McCoy Leonard, Delta Sigma/Ball State (D)
Beth Toon Lohman, Gamma/Butler
Joni Ruller McGary, Iota/Cornell
April Jean Pickett, Delta Sigma/Ball State (D)
Julie Lyn Rowlas, Beta/Indiana
Jocelyne Bartram Scott, Epsilon Pi/Bucknell
Brooke L. Shafer, Gamma/Butler
Shawn Osadchey Wadell, Iota/Cornell
Erin Crask Wood, Alpha/DePauw

Kansas City Scholarship Application Review Committee

Chairman – Kristen Thompson Callen, Beta Pi/Michigan State
Lynda Page Bergman, Alpha Mu/Missouri
Kathryn Bruning Bussing, Kappa/Kansas
Janelle Byrne Crawford, Kappa/Kansas
Renee Lynne Fischer, Delta Eta/Kansas State
Loryn N. Goebel, Kappa/Kansas
Katherine K. Hagman, Delta Eta/Kansas State
Leah Eaton Logan, Epsilon Iota/Westminster College
Sarah Campbell McKee, Kappa/ Kansas
Lisbeth Hotchkiss Middleton, Kappa/Kansas
Heidi Bielenberg Pollmann, Delta Eta/Kansas State
Angela Buccigrossi Schafer, Delta Eta/Kansas State
Valerie Schroeder, Delta Eta/Kansas State
Amy Blair Snively, Alpha Mu/Missouri
Tricia Elliott Stephens, Kappa/Kansas
Elizabeth Foard Swift, Kappa/Kansas

Nashville Scholarship Application Review Committee

Chairman – Laine Milam Arnold, Eta Phi/Belmont
Jennie Graves Bowman, Delta Zeta/Emory
Emily Beasley Brittain, Beta Sigma/SMU
Shannon Turner Cannon, Nu/Hanover
Alice Emberton-Feazell, Gamma Iota/Kentucky
Amy Britton Hale, Eta Phi/Belmont
Caryl Lynn Hippler, Delta Theta/Florida
Catherine Cook Krumm, Epsilon Zeta/Mississippi
Elizabeth Dellner Logsdon, Eta Theta/Central Florida
Katherine Marie Lombard, Delta Phi/Clemson
Sherry Elizabeth Martin, Delta Omicron/Alabama
Anna Chalfant O’Neal, Alpha Eta/Vanderbilt
Andrea Beth Pritchett, Eta Phi/Belmont
Jessica C. Siegel, Gamma/Butler
Margaret F. Walker, Epsilon Mu/Princeton
Nancy Youssef, Beta Phi/Penn State

New Orleans Scholarship Application Review Committee

Chairman – Kathleen A. Peaden, Alpha Phi/Tulane
Christine Thompson Briede, Delta Omicron/Alabama
Julie D. Brown, Alpha Phi/Tulane
Emma Dean Condon, Alpha Phi/Tulane
Emily M. Doliner, Alpha Phi/Tulane
Catherine Barry Fabre, Delta Kappa/LSU
Margaret Elizabeth Francez, Alpha Phi/Tulane
Marina Elliott Gregorio, Alpha Phi/Tulane
Emily Remington Murray, Zeta Omicron/Wake Forest
Ginny Pope, Alpha Phi/Tulane
Alexa Carroll Schwartz, Alpha Phi/Tulane
Rachel S. Stickney, Eta Nu/Lake Forest
Lisa Sombart Street, Alpha Mu/Missouri
Melissa L. Sweeney, Alpha Phi/Tulane

Oklahoma City Scholarship Application Review Committee

Chairman – Celena Baker McCord, Beta Zeta/Oklahoma State
Emily Richardson Blake, Epsilon Iota/Westminster College
Kathryn Glover Carrington, Alpha Omicron/Oklahoma
Lea Castleberry Chandler, Beta Zeta/Oklahoma State
Casey Tippens Delaney, Beta Zeta/Oklahoma State
Lisa Elder, Beta Iota/Colorado
Ashley Birdwell Engle, Beta Zeta/Oklahoma State
Susan Vermillion Harroz, Alpha Omicron/Oklahoma
Vi Thi Le, Beta Zeta/Oklahoma State
Kathryne Thompson Moore, Beta Zeta/Oklahoma State
Cari Constien Morelock, Beta Zeta/Oklahoma State
Cassie Ellenwood Niemann, Alpha Omicron/Oklahoma
Bonnie Waters Schwarz, Beta Zeta/Oklahoma State
Wendi Shipp, Beta Zeta/Oklahoma State
Savannah Baker Stumph, Beta Zeta/Oklahoma State
Amanda Flood Wards, Beta Zeta/Oklahoma State

Phoenix Scholarship Application Review Committee

Chairman – Kristel Rydman Smith, Beta Epsilon/Oregon State
Trina Camilletti Callie, Beta Delta/Arizona
Elizabeth LaSusa DeLouise, Delta/Illinois
Wendy Hamilton Dewane, Beta Delta/Arizona
Barbara Najar Ennis, Beta Pi/Michigan State
Heather Breuninger Granato, Epsilon Psi/Richmond
Rachelle Katherine Hadland, Gamma Nu/North Dakota State
Ann Katzenbach Harris, Beta Delta/Arizona
Debra Ilchak, Delta Epsilon/Arizona State
Gina Graves Lloyd, Delta Epsilon/Arizona State
Marilyn J. Miller, Delta Epsilon/Arizona State
Nancy Benneson Riley, Delta Epsilon/Arizona State

Raleigh Scholarship Application Review Committee

Chairman – Amy Bartel Lingenfelser, Delta Eta/Kansas State
Valerie L. Bateman, Delta Xi/North Carolina (D)
Gigi Nayfeh Crane, Delta Xi/North Carolina (D)
Bess Crowe Davenport, Delta Xi/North Carolina (D)
Elizabeth Spransy Dickinson, Delta Theta/Florida
Allison Gribben, Beta Gamma/Colorado State
Mary Margaret Harris, Zeta Omicron/Wake Forest
Lenora Green James, Delta Kappa/LSU
Martha Lynch Newton, Zeta Omicron/Wake Forest
Carlyn Grau Poole, Gamma Phi/Texas Tech
Leah M. Puening, Gamma deuteron/Ohio Wesleyan
Sandra Potter Reynolds, Delta Xi/North Carolina (D)
Loren Cammie Rice, Epsilon Nu/Virginia Tech
Megan Downey Schreeg, Nu/Hanover
Kathleen Di Giulio Skov, Delta/Illinois
Leslie Bacque Smith, Zeta Omicron/Wake Forest

Seattle Scholarship Application Review Committee

Chairman – Grace Rose Davis, Alpha Sigma/Washington State
Molly Nelson Bair, Alpha Sigma/Washington State
Margaret E. Berend, Alpha Theta/Texas
Gabriella E. Blunk, Omicron/USC
Abby E. Bushman, Alpha Sigma/Washington State
Elle N. Christenson, Alpha Sigma/Washington State
Mary Bocek Comstock, Alpha Sigma/Washington State
Nancy Lundberg Frost, Alpha Lambda/Washington
Elizabeth M. Lemon, Alpha Sigma/Washington State
Kathleen Murray, Lambda/Vermont
Laura Scheyer, Alpha Lambda/Washington
Nicole Smith Skyrud, Eta Lambda/~
Susie Gerhart Stuerman, Epsilon Iota/Westminster College
Amanda Sudduth, Alpha Mu/Missouri

Southern California Scholarship Application Review Committee

Chairman – Annie Mason Van Dyke, Alpha Xi/Oregon
Margaret Wells Bentley, Omega/UC Berkeley
Shayna Chabner, Tau/Northwestern
Kristin Peterson Cook, Tau/Northwestern
Heather K. Dennis, Delta Psi/UC Riverside (D)
Kelly McGuire Diehl, Gamma Psi/TCU
Katherine E. Fabanish, Eta Sigma/Chapman
Judith Kerr Graven, Beta Xi/UCLA
Cari Price Hall, Beta Xi/UCLA
Carolyn Watson Kruger, Alpha/DePauw
Amelia Sedano McDonald, Omega/UC Berkeley
Margaret Crill Means, Mu/Allegheny
Heather DeGroff Morgan, Delta Psi/UC Riverside (D)
Stephanie Moss Nyce, Epsilon Sigma/UC Irvine
Janet Paine Peters, Beta Omega/Colorado College
Janna Bryant Wright, Omicron/USC

Virtual Scholarship Application Review Committee

Chairman – Paula Dahlgren Newberg, Zeta Theta/Cal Poly
Chelsea Blake, Epsilon Sigma/UC Irvine
Melinda Weiss Chipley, Delta Psi/UC Riverside (D)
Catherine Helen Conroy, Epsilon Sigma/UC Irvine
Amber Nicole Costantino, Phi/Pacific
Natalie Milosovich Cox, Beta/Indiana
Catherine Kellie Dickerson, Zeta Lambda/Charleston
Kyle Hartvickson Handegard, Gamma Nu/North Dakota State
Margaret McKenny Harris, Gamma/Butler
Kimberly Walker Howard, Beta Chi/Alberta
Bridget Anne Marie Jamieson, Beta Epsilon/Oregon State
Susan Lucas Kamat, Zeta Mu/MIT
Mikayla Anne Mager, Epsilon Sigma/UC Irvine
Sue Shane Sautermeister, Beta/Indiana
Brittany N. Scancarella, Lambda/Vermont
Marissa Hall Wickboldt, Zeta Theta/Cal Poly

Virtual II Scholarship Application Review Committee

Chairman – Christina Villarete Tran, Zeta Nu/UC Davis
Sherri Marie Carr, Delta Phi/Clemson
Melanie Hull Cromer, Alpha Nu/Montana
Christina Holsapple DeWaal, Zeta Nu/UC Davis
Danika Gurley, Zeta Nu/UC Davis
Emily Eileen Hogg, Gamma/Butler
Mary Howard Leppo, Delta Upsilon/Eastern Kentucky
Katherine A. Oldham, Zeta Mu/MIT
Jennifer Payne-Strimaitis, Zeta Nu/UC Davis
Amy Dirksen Roberts, Zeta Nu/UC Davis
Marci Matsushita Sanchez, Zeta Nu/UC Davis
Rachel Michelle Sheridan, Zeta Eta/Wofford
Linda Bostwick Sherrell, Gamma Omega/Auburn
Erin Whitney Smith, Epsilon Zeta/Mississippi
Patricia Hood Thomas, Delta Omicron/Alabama
Carolyn Catron Woodard, Gamma Tau/Tulsa

Virtual III Scholarship Application Review Committee

Chairman – Penny Chirazi Gowen, Epsilon Theta/Stetson
Deborah Bornmann Allen, Delta Theta/Florida
Maria Vergari Call, Gamma Rho/UC Santa Barbara
Monisa Cox Cline, Delta Theta/Florida
Lisa Flanigan, Zeta Omega/LMU
Susan Brown Horsewood, Gamma Delta/Georgia
Elizabeth Ayscue Katz, Delta Rho/South Florida (D)
Marianne Lalonde, Eta Pi/Case Western Reserve
Alyson Bloom Lauer, Beta Pi/Michigan State
Jennifer L. Meisberger, Delta Iota/Puget Sound
Ellen Gurley Morris, Gamma Delta/Georgia
Elizabeth Foisie Mundy, Alpha Gamma/Ohio State
Laura Nordyke, Gamma Pi/Iowa State
Shirley Ries Poyer, Alpha Tau/Cincinnati
Karen Clark Tinsley, Epsilon Epsilon/Baylor
Denise Raiche Wulff, Gamma Tau/Tulsa


Development Committees

College Chapter Giving Committee

The College Chapter Giving Committee is comprised of Fraternity and Foundation staff and Theta alumnae and collegians.

Chairman – Jami Slaton, Alpha Sigma/Washington State
Ellen Barlow
, Delta Gamma Fraternity
Cathie Cardelucci*, Beta Xi/UCLA
Elizabeth Grimm, Beta Pi/Michigan State
Kelley Hurst, Beta Iota/Colorado
Christy Lazarow, Epsilon Rho/Lehigh
Alicia Lee, Zeta Omicron/Wake Forest
Cara Weinmann, Beta/Indiana
Megan Zullo, Beta Epsilon/Oregon State

 

Give to Lead, Give to Learn Campaign Cabinet

The Campaign Cabinet comprised key Fraternity and Foundation leaders to serve as the volunteer leadership of the Give to Lead, Give to Learn Campaign.

Co-Chairman – Vicki Laughlin McCluggage*, Omicron/USC
Co-Chairman – Karen Albrecht Ledbetter, Gamma Tau/Tulsa
Laura Ware Doerre*, Delta Xi/North Carolina
Mary Ellen Kutsenda Fitzsimonds*, Beta Kappa/Drake
Julie Ruffolo Gilpin, Alpha/DePauw
Dinah Hampton McClymonds, Alpha Omicron/Oklahoma
Kathy Bennett Tonkel, Eta/Michigan

 

Give to Lead, Give to Learn Campaign Steering Committee

The Steering Committee comprised Board members and volunteers who fundraise on behalf of Theta Foundation in their local communities.

Chairman – Dinah Hampton McClymonds, Alpha Omicron/Oklahoma
Debbie Bornmann Allen, Delta Theta/Florida
Laurie McGregor Connor, Gamma deuteron/Ohio Wesleyan
Jennifer Hinfey, Delta Epsilon/Arizona State
Jillian Mathias Kyde, Eta Iota/San Diego
Kate Gleason Madigan, Omega/UC Berkeley
Jill Pedicord Peterson, Beta Gamma/Colorado State
Kellie Applegate Prusiecki, Alpha Chi/Purdue
Mandy Burgett Wushinske, Zeta Sigma/Ohio Northern

 

Give to Lead, Give to Learn Campaign Honorary Steering Committee

The Honorary Steering Committee comprised past and current leaders of the Fraternity and Foundation. They provided feedback and recommendations to the Give to Lead, Give to Learn Campaign leadership.

Florence Helen Ashby, Beta Nu/Florida State
Mary Jane Parker Beach, Beta Nu/Florida State
Lissa Luton Bradford, Alpha Eta/Vanderbilt
Anne Sadler Budill, Alpha Chi/Purdue
Katie Busby, PhD, Epsilon Zeta/Mississippi
Wendy Sears Goshert, Gamma/Butler
Amy Hayner Kates, Alpha Phi/Tulane
Carryl Wischmeyer Krohne, Nu/Hanover
Janet Paine Peters, Beta Omega/Colorado College
Hilary Stout Salatich, Gamma/Butler
Sue Farrell Supple, Alpha/DePauw
Helen Edwards Woodward, Alpha Omicron/Oklahoma

Latest Post » SEE ALL BLOG POSTS

The 22-Year Impact of a Theta Foundation Scholarship The 22-Year Impact of a Theta Foundation Scholarship Read More

Announcing the 2016-2017 Grant & Scholarship Recipients

373 THETA MEMBERS AND 2 CHAPTERS RECEIVED A COMBINED $779,200!
Learn More
Donate Now Help your sisters reach their full potential! Donate Now